Sypialnia, to można by rzec jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Tam odpoczywamy i regenerujemy się. Mamy spokój i możemy uciec od zgiełku dnia codziennego. Dlatego niezwykle ważne jest by to, na czym śpimy było jak najwyższej jakości.

Rodzaj materaca

Do wyboru materaca należy podejść bardzo indywidualnie. Na odpowiedni wybór wpływ mają 3 najważniejsze czynniki:

  • waga ciała,
  • ulubiona pozycja snu,
  • stan kręgosłupa.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego jak reklamowany będzie dany materac czy jak bardzo polecają go nasi znajomi (bo sami go mają), to może on być nieodpowiedni dla Ciebie. Niezwykle ważne jest, by taki materac wcześniej wypróbować. 

Ważny wybór

Dlaczego to wszystko jest takie ważne? Przeciętnie przesypiamy około 8 godzin na dobę, co daje ok. 1/3 życia spędzoną w łóżku. Jest to też podstawa naszego odpoczynku i od tego jak śpimy w dużej mierze zależy nasze zdrowie i nastrój. Dobry materac zadba również o kondycję naszego kręgosłupa, za co nasze ciało podziękuje nam za kilka/kilkanaście lat. Jeśli nigdy nie testowaliśmy materaca i nie wiemy jaki będzie odpowiedni warto udać się do sklepu i…poleżeć na nim. Oczywiście bez kurtki i grubych swetrów. Wtedy będziemy mieli odpowiedź czy ten model jest na pewno dla nas. Warto wykonać również test dłoni: wsuń dłoń w okolice części lędźwiowej kręgosłupa. Gdy dłoń bez problemu wsuwa się pod plecy mamy do czynienia ze zbyt wysoką twardością materaca. Jeżeli włożenie ręki będzie niemożliwe, wówczas mamy do czynienia ze zbyt miękkim materacem. Optymalny materac to taki, w którym wsuwając dłoń, napotykamy delikatny opór.

Rozmiar materaca

Im większa powierzchnia do spania, tym większy komfort. Dla młodzieży, ale i osób dorosłych wymiary materaca powinny wynosić około: 140×200 cm, 160×200 cm, a w przypadku łóżka małżeńskiego materac powinien mieć co najmniej 180×200 cm. Pamiętajmy jednak, by rozmiar materaca był dostosowany do naszych potrzeb. Za duże łóżko nie jest najlepszym pomysłem, jeśli śpimy sami. Z kolei zbyt małe łóżko dla dwóch osób może być powodem do frustracji. Ważna jest również wielkość samej sypialni. Biorąc te czynniki pod uwagę na pewno uda nam się znaleźć nowoczesne meble lub jeśli nie przepadamy te bardziej klasyczne i urządzić naszą wymarzoną sypialnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *